Trafne słowa kluczowe i dobre wykluczenia

Prowadząc kampanie dla deweloperów w wyszukiwarce Google większość agencji wykorzystuje różne typy dopasowania słów kluczowych żeby zwiększyć liczbę wyświetleń reklam, gdyż o wielu frazach z tak zwanego „długiego ogona” nawet by się nie pomyślało. Oczywiście jest to dobra metoda na zwiększenie zasięgu i liczby kliknięć ale pod warunkiem, że agencja na bieżąco sprawdza co wpisują internauci w Google, i robi odpowiednie wykluczenia.

Przykładowo, jeżeli słowem kluczowym są „mieszkania warszawa” w dopasowaniu do wyrażenia, to reklama może wyświetlić się osobom wpisującym hasło „mieszkania na sprzedaż warszawa” czy „mieszkania od dewelopera warszawa”, ale może też wyświetlić się osobom które wpisują hasło „gotowe mieszkania warszawa” (jeśli mamy gotową inwestycję to dobrze, ale jeśli oddanie jest za rok to już niekoniecznie). Bardzo często spotykam się z tym, że przy takim słowie kluczowym duży ruch na stronę deweloperów daje fraza „mieszkania na wynajem warszawa”, a to już zdecydowanie nie jest nasz klient!

Wiele agencji po zakończonej kampanii wysyła klientom raporty słów kluczowych wybranych do kampanii, a nie raporty wyszukiwanych haseł. Zdecydowanie rekomenduję aby wymusić przesyłanie także tego drugiego raportu, bo może się okazać, że połowę kliknięć generują złe frazy!

Poniżej screen z panelu Google Analytics z wybranymi słowami kluczowymi w jednej z kampanii:

A tutaj screen wyszukiwanych haseł w tej samej kampanii. Jak widać, nie wszystkie frazy pasują do oferty:

Z własnego doświadczenia wiem, że podstawą dobrze prowadzonej kampanii w wyszukiwarce Google są dobrze dobrane słowa kluczowe, trafne reklamy ale i dobrze zrobione wykluczenia.

Dlatego, bardzo ważne jest regularnie przeglądać listę wyszukiwanych haseł, które wpisują internauci i wykluczać niepotrzebne słowa kluczowe, żeby nie wyświetlać reklam na frazy, które nie pasują do konkretnej inwestycji.

Jeżeli masz dostęp do Swojego Google Analytics możesz Sam/a łatwo sprawdzić co wpisali internauci, którzy weszli z reklam Google na Twoją stronę.

Trafne słowa kluczowe i dobre wykluczenia Read More »

Jak inwestować pieniądze w reklamę nieruchomości?


W powszechnym mniemaniu uważa się, że sukces sprzedaży nieruchomości wynika wyłącznie z jej lokalizacji konkurencyjnej ceny. Oczywiście dobra lokalizacja potrafi sprzedać inwestycję przy minimalnych kosztach marketingowych, należy jednak i tak podejmować działania mające na celu wyróżnienie oferty na tle innych. Nie każda jednak inwestycja ma świetną lokalizację oraz konkurencyjne ceny.

 

Sukces sprzedaży takiej nieruchomości w dużej mierze zawdzięcza się skutecznemu marketingowi nieruchomości i dobrze sprofilowanej reklamie.

Reklama nieruchomości – informacje dotyczące kampanii

Na co jednak wydawać pieniądze jeśli chodzi o reklamę nieruchomości? Co jest skuteczne? Co zapewni sprzedaż? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Ktoś powie, że najskuteczniejsza jest reklama w Google i na Facebooku, ktoś inny, że portale „nieruchomościowe” albo Outdoor, albo prasa. Każdy pewnie ma inne doświadczenia a często też swój interes w tym aby środki alokować w wybrane medium. Najnowsze badania skuteczności reklam na rynku nieruchomości upewniają w przekonaniu, że podczas planowania reklamy w internecie i nie tylko bardzo ważne jest zróżnicowanie źródeł oraz czas, a nieruchomość dzięki odpowiedniej reklamie sama znajdzie swoich klientów.

Sprzedaż nieruchomości a skuteczna reklama.

Niestety wielu deweloperów a niestety także wiele agencji nie zna tak naprawdę skuteczności poszczególnych działań. Z doświadczenia wiem, że większość raportów przesyłanych deweloperom przez agencje zawiera dane na temat tego ile było wyświetleń reklam, kliknięć i wysłanych formularzy ze strony (konwersji). To jednak zdecydowanie za mało aby określić, które media „sprzedają mieszkania”. W dzisiejszych czasach możesz w bardzo prosty sposób przeznaczyć dużą ilość środków finansowych na reklamy, które w ostatecznym rozrachunku nie przyprowadzą do Ciebie klientów.

Co brać pod uwagę przy reklamie nieruchomości

Co zatem powinniśmy mierzyć aby mieć jak najlepszy obraz skuteczności różnych kanałów marketingowych? Odpowiedzi poniżej:

  • Powinniśmy mierzyć konwersje telefoniczne. Musimy wiedzieć, skąd na stronę trafiła osoba, która zadzwoniła. Te leady często są najlepsze jakościowo.
  • Powinniśmy wiedzieć, które media dają leady lepszej jakości, szczególnie które sprzedają. Można to zrobić z pomocą CRM ale nie jest to konieczne. Można skorzystać także z darmowych narzędzi, trzeba tylko wiedzieć jak.
  • Testować, testować i jeszcze raz testować. Sprawdzajmy skuteczność różnych mediów w reklamie nieruchomości ale warto dać nieco czasu na emisję reklam. Zbyt wiele firm wyciąga niewłaściwe wnioski po tym jak reklama po 2 tygodniach przynosi niezadowalające rezultaty. Często na efekty trzeba czekać jednak 2-3 miesiące, szczególnie w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Jak inwestować pieniądze w reklamę nieruchomości? Read More »